Obráběč kovů - ŠVP - Univerzální obráběč kovů - soustružení, frézování, broušení a CNC stroje

Vloženo: 22.8.2018 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 3206x | Upraveno: 29.10.2020 | Upravil: Bohumil Bareš
Obor vzdělání je vhodný pro technicky nadané žáky, manuálně zručné, přesné a precizní, s konstrukční a prostorovou představivostí, se vztahem k materiálům, zejména ke kovovým materiálům i nekovovým materiálům (např. k plastům).

Kód oboru: 23-56-H/01
Kategorie vzdělání: Střední odborné vzdělání s výučním listem
Skupina oboru: Strojírenství a strojírenská výroba (Kód: 23)
Výstupní certifikát: výuční list

Učební plán oboru Obrábeč kovů ŠVP - Univerzální obráběč kovů

Univerzální obráběč kovů - soustružení, frézování, broušení a CNC

Školní vzdělávací plán - obsah a rozvržení výuky v předmětech ŠVP Univerzální obráběč kovů

Učební pomůcky (Velikost: neznámá)

Žácise naučí

• Nastavovat, obsluhovat a udržovat základní druhy obráběcích strojů (soustruh, frézka, bruska, vrtačka, číslicově řízené stroje - CNC obráběcí stroje apod.),
  • Kontrolovat a měřit přesnost opracování obrobků.
  • Ošetřovat běžné pracovní nástroje.

Absolvent:

• Uplatní se ve výrobních firmách spojených s obráběním materiálů, zejména kovových.
  • Soustruží, frézuje a brousí kovové součásti, díly strojů a nástrojů.
  • Seřizuje a obsluhuje CNC stroje.

U tohoto oboru - STIPENDIA VYPLÁCENÁ STŘEDOČESKÝM KRAJEM

a) měsíční: 300 – 500 Kč/měsíc

b) prospěchové: 1000 – 3000 Kč/pololetí

Absolventi této kategorie a skupiny oborů jsou v zaměstnání nejvíce spokojeni se:

• zajímavostí práce (90,0 %)
  • využitím kvalifikace (87,0 %)
  • jistotou pracovního místa (87,0 %)

Podle statistik zaměstnanosti pracuje v profesi alespoň částečně příbuzné vystudovanému oboru vzdělání 85,2 % absolventů ve věku 20-29 let s vybraným vzděláním. Pro srovnání absolventi s vyučením v průměru pracují v alespoň částečně příbuzném oboru v 61,9 % případů.

Míra nezaměstnanosti absolventů škol v dané kategorii a skupině oborů vzdělání byla v roce 2020 4,0 %, což je výrazně méně, než činí průměr za danou kategorii vzdělání (5,9 %).

K 30.4. 2020 z naší školy je míra nezaměstnanosti v tomto oboru 5,26 % - tedy 1 absolvent neměl práci.

Další informace o oboru najdete na: