ŠVP - Mechanik seřizovač pro CNC - pro ty, co rádi programují obráběcí stroje

Vloženo: 22.8.2018 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 3528x | Upraveno: 16.11.2020 | Upravil: Bohumil Bareš
* Pro programování CNC

Školní vzdělávací plán - obsah a rozvržení výuky v předmětech ŠVP - Programátor CNC strojů

Učební pomůcky (Velikost: neznámá)

• Naučí se číst technické výkresy, volit technologické a pracovní postupy strojního obrábění.
  • V dílnách si osvojí základy ručního a strojního zpracování kovů a nekovových materiálů.
  • Zvládají základy automatizace – robotiky, pracují v CAD systému – SOLIDWORKS.
  • Zvládají áklady obrábění a v praxi zvládají seřizování a obsluhu obráběcích a tvářecích strojů s CNC řízením.
    • Sestavují programy pro CNC stroje v systémech EMCO, HEIDENHAIN a FANUC.

V průběhu studia získává žák základní znalosti z obrábění na soustruhu a frézce a na číslicově řízených strojích jako je frézovací centrum a CNC soustruh.

Získají v laboratořích  dovednosti  - spojené s měřením technických veličin.

Uplatnění absolventa:

• pokračuje ve studiu na vysokých školách zejména strojírenského zaměření
  • uplatníse ihned v praxi
  • podniká ve strojírenských oborech, často i stavebních

Absolvent se uplatní jako:

• Seřizovači při seřizování konvenčních a číslicově řízených obráběcích a tvářecích strojů, center a výrobních linek ve strojírenství,
  • Programátoři nebo obsluha CNC strojů.
  • obsluha obráběcích strojů
  • Soustružníci, frézaři, vrtaři a brusiči kovů.
  • Získané znalosti a dovednosti mohou uplatnit při opravách, údržbě a seřizování všech typů obráběcích strojů, při tvorbě technické dokumentace, servisní a opravárenské činnosti.
  •
  • Je také připraven ke studiu na vysokých školách, především ve studiu ve strojírenských oborech, často však i v oborech informatiky a výpočetní techniky nebo ekonomiky.

Z celkového počtu absolventů dané kategorie a skupiny oborů vzdělání se jich 30,6 % hlásilo ke studiu na vysoké školy a 26,5 % absolventů bylo také přijato.

Absolventi se zvoleným vzděláním, kteří jsou přijati ke studiu na VŠ, studují nejčastěji obory z těchto skupin:

• Strojírenství, strojírenská výroba (51,1 %)
  • Doprava a spoje (12,3 %)
  • Speciální, interdisciplinární obory (11,1 %)
  •

Míra nezaměstnanosti absolventů škol v dané kategorii a skupině oborů vzdělání byla v roce 2020 4,7 %, což je méně, než činí průměr za danou kategorii vzdělání (6,1 %).

K 30.4. 2020 z naší školy je míra nezaměstnanosti v tomto oboru 0% - tedy všichni absolventi pracují.

Další informace o oboru najdete:

U tohoto oboru - STIPENDIA VYPLÁCENÁ STŘEDOČESKÝM KRAJEM

a) měsíční: 300 – 500 Kč/měsíc