ŠVP - Mechanik seřizovač pro CNC - pro ty, co rádi programují obráběcí stroje

Vloženo: 22.8.2018 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 6502x | Upraveno: 7.10.2022 | Upravil: Bohumil Bareš
* Pro CNC

Kód oboru: 23-45-L/01 + 23-51-H/01

Kategorie vzdělání: Úplné střední odborné vzdělání s odborným výcvikem a maturitou

Skupina oboru: Strojírenství a strojírenská výroba (Kód: 23)

Výstupní certifikát:

výuční list na konci 3. ročníku a vysvědčení o maturitní zkoušce na konci 4. ročníku

Učební plán oborů L + H = Mechanik seřizovač + Obráběč kovů - ŠVP Programátor CNC - -platný od 1. 9. 2022

1.

22.

Konstruování CAD

4

ŠVP (obsah a rozvržení výuky v předmětech) oborů L + H = Mechanik seřizovač + Obráběč kovů - ŠVP Programátor CNC - platný od 1. 9. 2022

• Naučí se číst technické výkresy, volit technologické a pracovní postupy strojního obrábění.
  • V dílnách si osvojí základy ručního a strojního zpracování kovů a nekovových materiálů.
  • Zvládají základy automatizace – robotiky, pracují v CAD systému – SOLIDWORKS.
  • Zvládají áklady obrábění a v praxi zvládají seřizování a obsluhu obráběcích a tvářecích strojů s CNC řízením.
    • Sestavují programy pro CNC stroje v systémech EMCO, HEIDENHAIN a FANUC.

V průběhu studia získává žák základní znalosti z obrábění na soustruhu a frézce a na číslicově řízených strojích jako je frézovací centrum a CNC soustruh.

Získají v laboratořích  dovednosti  - spojené s měřením technických veličin.

PROFIL SCHOPNOSTÍ A DOVEDNOSTÍ (KOMPETENCÍ)

Obecné kompetence:

• ovládat různé způsoby učení se a dobře využívat zdroje informací, být čtenářsky gramotný;
  • porozumět zadání úkolu nebo určit jádro problému, uplatňovat varianty řešení, pracovat samostatně i v týmu;
  • komunikovat v jednom cizím jazyce minimálně na úrovni B1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky;
  • adaptovat se na měnící se sociální a ekonomické podmínky, být finančně gramotný;
  • mít přehled o možnostech uplatnění na trhu práce a o vztazích mezi zaměstnavateli a pracovníky, zodpovědně rozhodovat o svém pracovním uplatnění, uvědomovat si význam celoživotního učení;
  • aplikovat základní matematické vztahy, fyzikální a chemické zákonitosti při řešení jednoduchých úloh;
  • pracovat s prostředky informačních a komunikačních technologií, využívat adekvátní zdroje informací a efektivně pracovat s informacemi;
  • jednat ekologicky a v souladu se zásadami udržitelného rozvoje;
  • podporovat hodnoty místní, národní, evropské i světové kultury, uznávat hodnotu života;
  • uplatňovat zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, požární ochrany a požární prevence;
  • uplatňovat zásady a předpisy normalizace.

Odborné kompetence:

• obsluhovat konvenční a číslicově řízené obráběcí stroje při obrábění obrobků;
  • seřizovat s použitím výrobní a technologické dokumentace výrobní stroje, zařízení a linky (např. obráběcí, tvářecí) a technologicky související manipulační prostředky;
  • upínat nástroje a výrobní pomůcky a seřizovat jejich polohu;
  • vytvářet pro CNC stroje výrobní programy;
  • provádět modifikaci, korekci a odzkoušení programů pro CNC stroje;
  • seznamovat operátory s obsluhou seřízených výrobních strojů, zařízení a linek při vykonávání technologických operací a v potřebném rozsahu je instruovat;
  • kontrolovat rozměry, tvar, vzájemnou polohu ploch a jakost povrchu obrobků;
  • vytvářet pracovní postupy, stanovovat pracovní podmínky, volit nástroje, nářadí, měřidla a další pracovní pomůcky pro vykonání technologických operací (i s využitím příslušného software na PC);
  • rozlišovat obráběné materiály podle jejich normovaného označení, znát jejich vlastnosti a zohledňovat je při jejich zpracování;
  • vyhledávat informace v normách, katalozích a jiných informačních zdrojích;
  • pracovat s osobním počítačem a dalšími prostředky informačních a komunikačních technologií.

Uplatnění absolventa:

• pokračuje ve studiu na vysokých školách zejména strojírenského zaměření
  • uplatníse ihned v praxi
  • podniká ve strojírenských oborech, často i stavebních

Absolvent se uplatní jako:

Absolvent se uplatní ve středních řídicích funkcích v oblasti strojírenství, při pracovních činnostech souvisejících se seřizováním, obsluhou a údržbou širokého sortimentu strojů, zařízení a linek.

• Seřizovači při seřizování konvenčních a číslicově řízených obráběcích a tvářecích strojů, center a výrobních linek ve strojírenství,
  • Programátoři nebo obsluha CNC strojů.
  • obsluha obráběcích strojů
  • Soustružníci, frézaři, vrtaři a brusiči kovů.
  • Získané znalosti a dovednosti mohou uplatnit při opravách, údržbě a seřizování všech typů obráběcích strojů, při tvorbě technické dokumentace, servisní a opravárenské činnosti.

• Je také připraven ke studiu na vysokých školách, především ve studiu ve strojírenských oborech, často však i v oborech informatiky a výpočetní techniky nebo ekonomiky.

Z celkového počtu absolventů dané kategorie a skupiny oborů vzdělání se jich 30,6 % hlásilo ke studiu na vysoké školy a 26,5 % absolventů bylo také přijato.

Absolventi se zvoleným vzděláním, kteří jsou přijati ke studiu na VŠ, studují nejčastěji obory z těchto skupin:

• Strojírenství, strojírenská výroba (51,1 %)
  • Doprava a spoje (12,3 %)
  • Speciální, interdisciplinární obory (11,1 %)
  •

Míra nezaměstnanosti absolventů škol v dané kategorii a skupině oborů vzdělání byla v roce 2020 4,7 %, což je méně, než činí průměr za danou kategorii vzdělání (6,1 %).

K 30.4. 2021 z naší školy je míra nezaměstnanosti v tomto oboru 0% - tedy všichni absolventi pracují.

Další informace o oboru najdete:

Pokud tomu tak je, naleznete v nastavení níže.