Strojírenství – ŠVP - Stavba a provoz strojů - pro ty, kteří rádi přijdou každému stroji na kloub (šroub)

Vloženo: 22.8.2018 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 4819x | Upraveno: 16.11.2020 | Upravil: Bohumil Bareš
Absolventi jsou kvalifikovaní techničtí pracovníci.

Školní vzdělávací plán - obsah a rozvržení výuky v předmětech- Stavba a provoz strojů

Učební pomůcky (Velikost: neznámá)

• Naučí se navrhovat, propočítávat a konstruovat součásti a mechanizmy strojů, nástrojů, nářadí, přípravky a jiné výrobní pomůcky používané ve strojírenské výrobě, vytvářet výrobní postupy při jejich výrobě a opravách, volit stroje a zařízení, nářadí, nástroje a výrobní pomůcky.
  • Používají informační technologie, modelují a připravují technickou dokumentaci v CAD systému – př. SOLIDWORKS a využívají technický software pro přípravu a řízení výroby.
  • V dílnách si osvojí základy ručního a strojního zpracování kovů a nekovových materiálů používaných ve strojírenství.
  • Získají v laboratořích  dovednosti  - spojené s měřením technických veličin a zkoušením materiálů.
  • Seznámí se s elektrickými měřeními na výukovém systému RC Didactik připojených na PC a provádí a vyhodnocují technická měření,
  • Konstruuje části a mechanismy strojů na základě funkčních a pevnostních výpočtů,
  • Metodami 2D a 3D modelování připravuje vizualizaci a prezentaci projektů,
    Čtou a vytvářejí technickou dokumentaci,
    především strojnické výkresy
  • Plánují údržbu a nasazení strojů s ohledem na efektivnost a na ochranu životního prostředí,

Uplatnění absolventa:

• pokračuje ve studiu na vysokých školách zejména strojírenského zaměření
  • uplatníse ihned v praxi
  • podniká ve strojírenských, popřípadě stavebnch oborech a často však i v oborech dopravy a spojů, informatiky a výpočetní techniky.

Absolvent se uplatní v možných strojních profesích jako:

• konstruktér
  • projektant
  • technolog
  • mistr ve výrobě a servisu strojů a zařízení
  • dispečer
  • kontrolor jakosti
  • dílenský plánovač
  • technik investic a engineeringu,
  • provozní technik
  • operátor CNC obráběcích strojů a i jiných technologických zařízení,
  • technik údržby strojů,
  • prodejce strojů - obchodní zástupce
  • technický manažer provozu.
  • a další.

Po ukončení studia by si stejný obor vzdělání opět zvolilo 77,0 % absolventů zvolené skupiny oborů vzdělání, což je více, než činí průměr u absolventů s maturitou celkem (72,0 %).

S odbornou přípravou je spokojeno 75,0 % absolventů zvolené skupiny oborů vzdělání.

Z celkového počtu absolventů dané kategorie a skupiny oborů vzdělání se jich 64,9 % hlásilo ke studiu na vysoké školy a 57,2 % absolventů bylo také přijato.

Absolventi se zvoleným vzděláním, kteří jsou přijati ke studiu na VŠ, studují nejčastěji obory z těchto skupin:

• Strojírenství, strojírenská výroba (66,5 %)
  • Speciální, interdisciplinární obory (9,6 %)
  • Doprava a spoje (7,5 %)

Míra nezaměstnanosti absolventů škol v dané kategorii a skupině oborů vzdělání byla v roce 2020 4,1 %, což je méně, než činí průměr za danou kategorii vzdělání (4,7 %).

K 30.4. 2020 z naší školy je míra nezaměstnanosti v tomto oboru 5,55 % - tedy 1 absolvent neměl práci.

Další informace o oboru najdete: https://www.infoabsolvent.cz/Obory/KartaOboru/2341M01/Strojirenstvi