Maturitní obory

Vloženo: 22.8.2018 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 2752x | Upraveno: 9.11.2020 | Upravil: Bohumil Bareš

Jednotná přijímací zkouška je povinnou součástí prvního kola přijímacího řízení do všech maturitních oborů. Výjimkou jsou obory s talentovou zkouškou (mimo obor Gymnázium se sportovní přípravou) a obory zkráceného studia podle § 85 školského zákona.

Uchazeč o vzdělávání v oboru s maturitní zkouškou může pro první kolo přijímacího řízení podat přihlášku ke vzdělávání až na dvě střední školy nebo na dva maturitní obory (případně odborná zaměření podle ŠVP) v rámci jedné střední školy. Podáním dvou přihlášek vzniká uchazeči nárok konat jednotnou přijímací zkoušku ve dvou termínech (tzn. podá-li uchazeč jednu přihlášku na maturitní obor a druhou např. na obor s výučním listem, může konat jednotnou přijímací zkoušku pouze jednou).

Jednotná přijímací zkouška je pouze jedna z částí přijímacího řízení. Při rozhodování o přijetí uchazeče ke vzdělávání zohledňují školy i další kritéria, např. výsledky předchozího vzdělávání, umístění na různých soutěžích a olympiádách, výsledky školních přijímacích zkoušek či pohovorů atp. Kritéria pro přijetí si každá škola stanovuje individuálně. Zákon pouze stanovuje, že výsledek JPZ se na celkovém hodnocení uchazečů podílí min. 60 %

STANOVENÁ KRITÉRIA PRO SESTAVENÍ POŘADÍ PŘIHLÁŠENÝCH UCHAZEČŮ V MATURITNÍCH OBORECH

VE ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022

denní studium – 4-leté obory

23-41-M/01  Strojírenství

ŠVP – Stavba a provoz strojů                      15 žáků

33-42-M/01 Nábytkářská a dřevařská výroba

ŠVP – Návrhář nábytku                               15 žáků

36-47-M/01 Stavebnictví

ŠVP – Pozemní stavitelství                           15 žáků

78-42-M/01 Technické lyceum

ŠVP – Rozvoj technického myšlení             15 žáků

23-45-L/01 Mechanik seřizovač

ŠVP – Programátor CNC strojů                 15 žáků

ŠVP – Mechatronik                                        15 žáků

1. Průměrný prospěch ze ZŠ tvoří 40 % výsledného počtu bodů – body budou vypočteny podle vzorce (průměrný prospěch za poslední 3 pololetí na základní škole * 100)
  2. Výsledky jednotlivých přijímacích zkoušek z českého jazyka a matematiky budou tvořit 60 % výsledného počtu.
  3. Výpočet celkového bodového ohodnocení bude podle vzorce ( 100/průměrný prospěch za 3 pololetí ZŠ*0,40) + (součet bodů z výsledků jednotných zkoušek*0,60) – vznikne přepočtený počet bodů – tento výsledek převedeme násobícím koeficientem *10 na body. Podle počtu bodů bude sestaveno pořadí uchazečů – nejvyšší počet bodů = první v pořadí.
  4. V případě rovnosti bodů, kdy se rozhoduje o přijetí či nepřijetí, o konečném pořadí rozhodují pomocná kritéria:
    1. Rozšíření bodového hodnocení na jedno, popřípadě dvě desetinná místa
    2. V případě, že uchazeč doloží umístění od okresního kola výše ve sportovních nebo odborných soutěží získá pomocné body, o které bude zvýšen konečný počet bodů
  5. místo - 6 bodů
  6. místo - 4 body
  7. místo - 2 body
  8. Pro zachování objektivity se do průměrného prospěchu nezapočítávají volitelné předměty.
  9. U všech oborů je potřeba na přihlášce potvrzené doporučení od lékaře.